Фондация Синергиа продължава плодотворното си сътрудничество с Гьоте Институт с поредно събитие посветено на темата за зрението, тактилността, докосването и солидарността с хората със зрителни увреждания в България. В предишно събитие бе проведен архитектурен уъркшоп за зрящи и незрящи, в който участниците се разходиха със завързани очи и след това обсъждаха и оформяха модели на архитектурни забележителности на София под съпровода на класическа музика.
Събитието „Философия на слепотата и поезията на докосването“ ще се състои на 7 юли от 18:30 часа в библиотеката на Гьоте-институт, която е специално адаптирана за достъп и работа на хора със зрителни увреждания.
Гостите ще бъдат поканени да вземат участие в т.нар. „тактилен тур“, бавна разходка със завързани очи, водена от опитен водач, която има за цел да отключи нови усещания, доверие към непознатото и невидимото и не на последно място да ни помогне „да влезем в обувките“ на незрящите, да усетим редицата препятствия и трудности на придвижването в градска среда без участие на зрението.
В последваща дискусия ще се представи напредъкът по реализирането на проект за изграждане на тактилeн бронзов мини макет на София, който ще представлява композиция от знакови столични сгради, каквито има в редица европейски столици.
„Всички наши проекти и инициативи имат за цел подобряване на благополучието на хората със зрителни увреждания в България и благодарение на сътрудничеството ни с Гьоте Институт направихме първите стъпки към повишаване на осведомеността на обществото към темите за достъпната и безопасна градска среда и невизуалното изкуство като инструмент за промяна на нагласите“, посочват от Фондация Синергиа, които са сред най-активните благотворителни организации в подкрепа на незрящите в България, които съществуват от 2015 г. и всяка година организират благотворителни инициативи и реализират проекти в полза на хората със зрителни увреждания.