• Адрес: ул. "Ландос" 24, гр. Пловдив
  • 032/ 28 11 56 - Директор

Полезни умения1Тази учебна програма възстановява предишни и подпомага придобиването на нови ежедневни умения в условията на тежко увредено или липсващо зрение.

Целта на обучението е преодоляването на психически бариери, възстановяването на предишни умения и придобиването на нови такива, подпомагащи справянето с променената жизнена ситуация в условията на увредено или липсващо зрение. Придобитите конкретни практически умения улесняват дейностите от всекидневния живот на зрително затруднените. Темите, включени в нея, са избираеми. Обучението по общопознавателни умения е предназначено за клиенти, изгубили зрение в ранна детско-юношеска възраст или слепи по рождение, които трябва да формират адекватни представи за обектите от околната действителност, запознавайки се с макети на обекти от различни области на живота. Диагностициране равнището на различните видове полезни умения се извършва Полезни умения2посредством чек-листове, интервюта, наблюдения и практическо изследване. Занятията по полезни умения се провеждат индивидуално. Групови занятия се провеждат, когато някои теми изискват това, с цел формиране на положителни мотиви у клиентите за обучение по полезни умения. Основни методи при груповите занятия са дискусията, събеседването и консултирането.

Придобивайки тези умения, зрително затруднените лица успяват сами да се справят с ежедневните си потребности. Към полезните умения се включват следните групи:

Общообразователни: Придобиване, формиране на представа за предмети, мерки, заобикалящата ги среда, количества, форми, посоки (ляво, дясно, нагоре, надолу, напред, назад, над, под и т.н.), фигури, различни видове материи, представа за сложни предмети и саморъчен подпис.

Ежедневни: Умения за почистване, пране, грижа за дрехите, поддържане на лична хигиена, умения за хранене, пазаруване (разпознаване на банкноти и монети) и други такива, необходими в ежедневието. Предоставяне на актуална информация за подходящи помощни средства. Обучение за правилното използване и поддръжка на помощните средства.

Социални: Запознаване с институции и организации, работещи в полза на хората със зрителни увреждания. Придобиване на комуникативни  умения, отстраняване на блайндизмите (неконтролируеми движения), ориентиране на тялото по посока на звука, придобиване на навици за отношение към околните.

Skip to content