Разработен от австрийска компания, наречена Tec-Innovation, подкрепена от Техническия университет в Грац, продуктът, наречен InnoMake, включва чифт ултразвукови сензори на върха на всяка обувка, които вибрират и издават шум, за да предупреждават човека за препятствието пред него. Системата е проектирана да открива два вида информация – естеството на препятствието и посоката на движение, особено в случаите, когато има слизане по стълбите или дупки и т.н.
Според Маркус Рафър, основателят на компанията (който също е с увредено зрение) сензорът е способен да открива препятствия на разстояние до четири метра. Начинът, по който предупреждава потребителя, е чрез вибрации и акустични сигнали и става все по-забележим, когато човекът се приближава до препятствието.
„Това работи много добре и за мен е от голяма помощ. От значение е не само предупреждението, че се изправям пред препятствие, но и информацията за това пред каква пречка се изправям, защото има голяма разлика дали е стена, кола или стълбище “, добавя Рафър.
Устройството вече е получило одобрение за използване и се продава на уебсайта на компанията на цена от 2700 британски лири. Това ще включва чифт обувки, както и два сензора – по един за всеки крак и USB зарядно.
Това обаче не е окончателната форма на устройството, тъй като сега изследователите работят по вграждането на AI-захранвана камера за по-точно откриване на препятствия.
Фридрих Фраундорфер от TU Graz разказва: „Разработихме модерни алгоритми, моделирани по невронни мрежи, които могат да направят две основни неща след откриване и интерпретиране на съдържанието на изображението. Те използват изображения от камерата от гледна точка на краката, за да определят зона, която е без препятствия и по този начин безопасна за ходене, и могат да разпознават и различават обекти.“
Компанията работи и върху обединяването на информацията, събрана от тези интелигентни обувки, и превръщането им в карта за навигация с уличен изглед за хора с увредено зрение. Компанията също така е кандидатствала за финансиране в Австрийската агенция за насърчаване на научните изследвания FFG, за да реализира бъдещите си планове в реалност.
Източник: indiatimes.com