‘ELVIS’ позволява на лекарите да свържат камера към мозъка и да прехвърлят картината директно, заобикаляйки очите. Технологията трябва да даде или върне зрението на 37 милиона души по света до 2027 година.

Руски специалисти в лабораторията ‘Sensor-Tekh’ и Фондация за подкрепа на глухи и слепи – ‘So-edinenie’ разработиха първия руски нервен имплантант за мозъка, който да даде зрение на тези, които са го загубили или са родени без него. Устройството е представено в московския иновационен център „Сколково“ в края на юни 2021 г.

То получава името „ELVIS“ (съкращение от „електронно виждане“). Визуално прилича на шапка от видеоиграта „Cyberpunk 2077“ или „Междузвездни войни“. Носи се на главата и дава на потребителя повишени способности.

Реалният живот наистина настига научната фантастика: лекарите хирургично имплантират устройството в мозъчната кора, като използват електроди, за да го свържат към частите, отговорни за зрението. След няколко месеца на пациента се дава лента за глава с камера, която предава картината директно в мозъка, заобикаляйки окото. Имплантът връща зрението както на тези, които са го загубили, така и на родените без него.

Имплантът обаче трябва да се подменя с нов на всеки 10 години. Подходящ е за хора на възраст между 24 и 65 години. Деца няма да имат право да си правят операция, тъй като според разработчиците имплантът изисква напълно оформен мозък.

Какво всъщност ще „видят“ слепите?

Александър Галперин / Sputnik: „Въпреки футуристичното обещание, предлагано от проекта, няма да е възможно да се възстанови визията в класическия смисъл, с детайли, цветове и т.н. Вместо това камерата ще изпрати светлинни проблясъци към мозъка, които ще опишат обектите в полезрението на камерата. Но няма да има отделни подробности.

ELVIS ще позволи на потребителя да вижда предмети около себе си и да се движи свободно из града и да използва обществен транспорт без други устройства или помощ.

На какъв етап е проектът?

В момента ELVIS се подлага на тестове върху гризачи. След това идват маймуни и през 2023 г. операцията ще бъде извършена на първите 10 доброволци.

Колко ще струва процедурата?

Очаква се устройството да влезе в серийно производство през 2027 г. Първоначалната цена на операцията и инсталирането на камерата е 10 милиона рубли (приблизително 138 000 долара). След като ELVIS бъде активиран и включен в програмата за подкрепа и осигуряване на населението, цената за възстановяване на зрението ще падне наполовина от тази цифра. Както руснаци, така и чужденци ще могат да кандидатстват“.

Има ли чужда конкуренция?

Алексей Даничев / Sputnik: „Американците вече са монтирали на първите си шест доброволци импланти, за да им върнат зрението. Операцията там струва 145 000 долара “, казва ръководителят на проекта ELVIS Денис Кулешов. По света има десет екипа, които правят изследвания в областта на невронните импланти за възстановяване на зрението. Според Кулешов най-големият напредък досега са постигнали екипи от Испания (CORTIVIS), Холандия (NESTOR) и Австралия (Monash University). Понастоящем повечето проучвания се извършват върху животни; Испански учени поставиха електроди на няколко доброволци за кратък период от време, въпреки че те използваха пълноценно зрението си и тестът беше проведен, за да се провери ефективността на предаването на светкавица върху естественото работно зрение.

С какво се различава руският имплант?

Артем Геодакян / ТАСС: „С проекта ELVIS успяхме да се насочим към решенията на проблемите, с които се сблъскват много други импланти, което е ниската разделителна способност на бионичното зрение. Използваме комбинация от бионика и изкуствен интелект, така че незрящият потребител може да използва електронното си зрение с пълния му потенциал “, казва директорът на проекта.

Освен Кулешов, докато много чуждестранни проекти използват технология, която просто проектира светкавиците и силуетите върху кората на главния мозък, руският подход има AI, работещ за подпомагане на системата при идентифицирането на обекта или това, на което той прилича.

„Това също ще помогне на нашите пациенти на етапа на рехабилитация, което ще ни позволи да подобрим учебния процес, свързан с повторното виждане след операцията“, добавя той. Източник: rbth.com