Автор: Стив Кели

Не би ли било чудесно, ако нашите смартфони наистина бяха точно такива, смартфони? Така че можете просто да проведете разговор с телефона, за да добавите контакт, да изберете нещо за слушане в YouTube или да се возите от Uber. За да бъдем честни, Siri и асистентът на Google често могат да ни докарат дотам и ако знаем жестовете, може би можем да запълним пропуските в разговора с екранния четец по телефона.

Приложението Louie Voice Control за телефони с Android извежда този разговор буквално, като работи с някои от най-популярните приложения, като YouTube, What’s App, Contacts, Gmail и др. Луи се различава от другите лични асистенти, които използваме, защото осигурява повече проследяване на разговор за изпълнение на конкретна задача. Например Google Assistant ще отвори приложението Контакти с командата „Hey Google, open contacts“ и в този момент трябва да знаете как да добавите контакт или да търсите в контактите си. Когато Луи е помолен да отвори Контакти, Луи пита какво искате да направите: „Създайте нов контакт“, „Прочетете всички контакти“, „Преглед на регистъра на обажданията“ или „Търсене на съществуващ контакт“. Като следвате въпросите и отговаряте след подканите, както бихте направили с другите асистенти, получавате все повече и повече задачи, изпълнени само с гласа ви, от началото до края.

Приготвяме се да започнем

Получаването на Louie е толкова просто, колкото да отидете в Google Play Store и да изтеглите безплатното приложение за гласов контрол Louie. Приложението инсталира както приложенията Louie Voice Control, така и Louie Settings и добавя нова услуга към Настройките за достъпност под опцията от менюто Installed Services. След това Луи се включва като всяка друга от инсталираните услуги за достъпност чрез стартиране на иконата с двойно докосване, ако TalkBack е включен, или докосване на иконата. От тук ще бъдете подканени за разрешения за приложението, с които обикновено не бихте се съгласили – „Разрешаване на приложението да поеме контрола над телефона“ и „Разрешаване на приложението да записва звук“. Без тези разрешения обаче приложението няма да работи. При предоставени разрешения се предоставят някои минимални инструкции, включително кратко и много полезно видео за това как да започнете. Също така ще имате възможност да коригирате някои от основните настройки в Луи, като скоростта на гласа и височината на текста в реч. Настройките също могат да бъдат отворени по всяко време, като отворите иконата за настройки на Луи, инсталирана на началния екран с иконата Луи, когато приложението се инсталира за първи път.

Когато Луи е активиран, двойно разклащане на телефона отваря програмата и ще бъдете подканени със списък с приложения, поддържани от Луи, и ще попитате кои искате да отворите. Докато Луи е включен, единственият необходим жест е едно докосване с два пръста, за да спрете или спрете отговора. В този момент може да бъде предоставена устна команда. Ако TalkBack е включен, жестовете се деактивират, докато Луи управлява. Командата „Стоп“ ще завърши тази сесия с Луи и жестовете на TalkBack отново ще работят.

„Хей Луи“

Когато Луи е активиран в настройките за достъпност, той може да бъде призован по няколко начина. Бързо двойно разклащане на телефона привлича вниманието на Луи през повечето време, въпреки че понякога отнема няколко разклащания. В настройките на Луи има списък с начините за привличане на вниманието на Луи и включва бутон в панела за известия, докосване на иконата Луи по телефона, разклащане на телефона, казване „Хей Луи“ и няколко други. Изглежда, че гласовата команда „Хей Луи“ работи само когато са отворени приложенията за гласов контрол на Луи или настройките му. Луи може също да бъде зададен като личен асистент по подразбиране, така че вместо Google Асистент можете да поискате „Хей Луи“. Докато приложението Луи увеличи възможностите си, аз намерих за по-практично да оставя Google Assistant отговорен, да извика Louie от началния екран или с разклащане на телефона, или с молба към Google „Hey Google, open Louie Voice Control“ и оттам да използвате Луи за приложенията или задачите, за които е предназначен.

Поставяне на Луи на работа

Луи работи с някои от най -популярните приложения, включително YouTube, WhatsApp, Gmail, Uber и Контакти. Той също така взаимодейства с търсенето с Google, за да добави текст в реч към резултатите от търсенето, което би могло да бъде наистина удобна функция за потребителите със слабо зрение (повече за това по-долу). Във всички приложения, с които работи Луи, задачите се изпълняват устно, в отговор на въпросите, които Луи задава. Както бе споменато по-горе, освен словесното взаимодействие, единственият жест е докосване на екрана с 2 пръста, за да спре, когато е необходимо.

Например, Луи се стартира с бързо разклащане на телефона и казва: „Здравейте, кое приложение искате да отворите?“ Потребителят избира едно от поддържаните приложения, като Gmail. Луи отговаря: „Отваряне на Gmail, влязъл като потребителско име“, и чете темата на последния имейл и от кого е изпратен. След това Луи пита дали искате да прочетете имейла, да потърсите имейли или да създадете нов имейл. Ако поискате имейлът да бъде прочетен, той се чете с текст в реч и по всяко време докосването на екрана с 2 пръста подсказва устно меню, което включва такива опции като отговор, Отговор на всички, Препращане, Изтриване или Още опции. Още опции включват: звезда, блокиране, маркиране като непрочетено, връщане назад или спиране. Върни се връща към списък с имейли и Стоп може да бъде избран за сесията Луи или само за текущата сесия на Gmail. Ако е избрано Назад, списъкът с имейли може да бъде прегледан, като просто кажете „Напред“ или „Напред“ от списъка и отговорете на подканата в края на всяка визуализация или спрете Луи с докосване с 2 пръста до екран.

Въпреки че Луи няма да настрои първоначално Gmail или някое от другите приложения, нито ще подкани потребителя чрез различните настройки, като например файл с подписи в Gmail, възможността да управлява повечето от основните задачи за четене на списъка с имейли, изтриване нежеланите имейли, четенето, отговорите и съставянето на имейли е наистина впечатляващо. По време на процеса потребителят получава подкана с основните опции на менюто, които могат да се повтарят, ако е необходимо, само като се каже „Повтори това“.

В допълнение към работата по подобен начин с другите приложения, като YouTube, WhatsApp и Uber (вижте YouTube за използването на Louie с Uber на https://youtu.be/IVZ1OVAxdyQ) Луи може да се използва с търсене в Google за четене резултатите от търсенето. За потребителя на екранен четец това може да не е предимство пред четенето на резултатите с помощта на TalkBack, но за потребителите със слабо зрение това може да е много по-лесен процес. Помолете Луи да потърси конкретна тема или въпрос и последвайте въпросите. Луи съобщава, че получава резултатите и ги чете, по същия начин, по който чете списъка с имейли в Gmail. Можете да го помолите да прочете резултат или да преминете към следващите или предишните резултати. Когато е избран резултат, Луи зарежда уеб страницата и започва да чете резултатите. Докосването на екрана с 2 пръста предоставя опции за връщане към списъка, търсене отново или спиране на търсенето. Тази функция наистина прави търсенето в мрежата много по -опростено и по -достъпно за потребител, който не е запознат с жестовете за екранен четец или който просто предпочита навигацията в гласовото търсене.

Наблюдения

Луи изглежда е в процес на разработка с невероятен потенциал да направи използването на някои от най-често срещаните приложения много по-лесно за използване от някой, на когото би било по-лесно да използва устни команди. Изглежда, че Луи разширява приложенията, с които работи, за да включи например приложението Android Messages, ако желаете да направите Луи помощник по подразбиране на вашето устройство. Както бе споменато по-рано, аз не успях да стартирам Луи с бързото разклащане. Браво на Луи за това, че има няколко начина да събуди приложението. Поне веднъж по време на прегледа Луи не реагира на команди и просто повтаряше опциите на менюто, следвайки моята устна команда. В този случай приложението се рестартира и проблемът се решава сам.

Луи също изглеждаше много гъвкав в разбирането на словесен отговор. Например, не е необходимо да казвате конкретно „Повторете това“, за да чуете нещо отново.

Бележка на преводача: За момента тази програма разпознава само гласови команди на основните езици, т.е. български няма. Но ако имате малки познания в английския и разучите нейните команди ще установите, че тя действително разширява доста възможностите на стандартните асистенти, дори и само в посочените програми.

Превод: Христо Грозев

Източник: https://www.afb.org/aw/22/9/17691?emci=b72fd163-8e20-ec11-981f-0050f271a1a2&emdi=bda8d7cc-9920-ec11-981f-0050f271a1a2&ceid=5277807